Spriječite hiperpigmentaciju i fotoosjetljivost kože brigom kroz cijelu godinu.
Ljeto nam dolazi, a s njime i povećana izloženost sunčevim zrakama, koje po mom iskustvu može biti naš prijatelj ili neprijatelj, sve ovisi o nama samima.
Možda ne obraćamo dovoljno pažnje na razne faktore oko nas poput neispravne prehrane, manjka sna, zagađenog zraka, te ponajviše ovdje mislim na UV zračenje (cijele godine), no oni su veliki uzročnici oksidativnog stresa. Oksidativan stres oštećuje tkivo i DNA jer se radi prethodno navedenih faktora stvaraju slobodni radikali kisika više nego što ih antioksidansi uspiju neutralizirati. Zato se i kaže da je za naše zdravlje, pogotovo kože, bitna prehrana bogata antioksidansima. Neki od njih su vitamin A, C i E, cink, selen, karotenoidi, polifenoli (flavonoidi) i esencijalne masne kiseline, sve redom ključni sastojci u kozmetičkim proizvodima za zaštitu kože.
Iako samo 10 % sunčevog spektra čine UV zrake, jednako su opasne tijekom cijele godine. I kao što mnogi misle da će ih brončani ten zaštiti od sunca, to nije istina. Neispravno izlaganje UV zrakama, bez zaštitnog faktora (SPF-30 ljeti za zaštitu od 97% zraka, SPF-10 ostatak godine za zaštitu od 90%), dovodi do gubitka kolagena, crvenila i opeklina kože, alergija, poremećaja u pigmentaciji ili pojavi madeži, sve do preuranjenog starenja kože i malignih oboljenja. Po meni, trebamo obratiti pažnju i na štetnost HEV zračenja (od mobitela i računala) koji podjednako uzrokuju fotostarenje kože.
Briga o koži kreće od malih nogu. Kaže se da koža pamti, a čak 80% UV zračenja može se kumulirati već do naše 18. godine.
Koliko je bitno njegovati kožu u ljetnim mjesecima, toliko je bitna njena priprema prije (kroz dobru hidrataciju i pilinge) i poslije (korištenjem losiona, maslaca, mlijeka za tijelo). Kod pripremanja kože za ljeto važno je paziti na još jedan faktor – fotosenzitivnost tvari u proizvodima kao što je kozmetika, lijekovi, parfemi, sapuni. Oni sami po sebi ne moraju biti štetni, ali u kombinaciji s UV zračenjima djeluju loše na kožu, od blažih oštećenja, hiperpigmentacije pa do ozbiljnijih problema. Neke od tih fotosenzitivnih tvari su ulje bergamota, ulje gospine trave, anđelike i limunovca, esencijalna ulja limuna, grejpa, gorke naranče, zatim namirnice poput celera, kopra i limete, te razni lijekovi za bolesti srca, alergija, akni, hormonsko liječenje, antibiotici itd.
Briga o koži provodi se tijekom cijele godine korištenjem SPF-a (sun protectin factor) protiv UVA i UVB zračenja s prirodnim sastojcima u kremama.