Moderan život je pun napetosti, zadanih rokova, frustracija i zahtjeva. Za većinu ljudi stres je postao sastavni dio svakodnevnice i smatra se stilom života. Stres nije uvijek loš. U malim količinama, može nam pomoći u izvršavanju zadataka i motivirati nas da damo najbolje od sebe. Ali kada konstantno osjećamo nedostatak vremena, naš um i tijelo plaćaju visoku cijenu. Najviše se stres odrazi na našu kožu lica, gdje dolazi do izbijanja, peckanja, suhoće ili crvenila. U stanjima stresa, živčani sustav reagira tako da u cirkulaciju otpušta hormone stresa, uključujući adrenalin i kortizol.
Zbog toga Vaše srce brže kuca, krvni tlak raste, disanje se ubrzava, osjetila se izoštravaju, mišići postaju napeti. Te promjene povećavaju vašu snagu i izdržljivost.
Ako smo dugotrajno izloženi stresu naše tijelo gubi na svim poljima i postajemo propustljivi. Slabi nam imunološki sistem te se povećava rizik od nastanka moždanog ili srčanog udara. Najviše klijenata kada nam dođe sa nekim kožnim problemom često se žali i na stres. A, kako to stres djeluje na kožu? Na temelju brojnih istraživanja danas se pouzdano zna da akutni i kronični stres imaju važnu ulogu u nastanku i pogoršanju kožnih bolesti. Bolesti kože koje stres može potaknuti nazivamo još i psihosomatskim dermatozama.
Bolesnici koji boluju od tih bolesti često imaju i naglašenu emocionalnu reakciju zbog vidljivosti kožnih promjena i potrebu za izolacijom. Stres smanjuje djelovanje obrambenog sistema, čineći pacijenta osjetljivijim na infekcije. Stoga se kao rezultat povećanog stresa mogu javiti virusne infekcije ( herpes zoster, recidiv herpes simlexa, bradavice, kondilomi) jednako kao i bakterijske infekcije kože. Smanjen imunitet može potaknuti pogoršanja kožnih bolesti kao npr. psorijaze, atopijskog dermatitisa, ekcema, seborejičkog dermatitisa, rozacee, aftoznih promjena u usnoj šupljini. Proizvodnja loja je znatno povišena, čime se pogoršavaju akne, seborejični dermatititis i rozacea. Povišena razina oslobođenog histamina potiče svrbež kože i upalu. Koža postaje preosjetljiva uz svrbež, suha, bez sjaja te počinje da stari. Način na koji se možete izolovati jeste opuštanje, tjelovježba, zdrava prehrana, ali i kvalitetan san. Hrana bogata vitaminima mineralnima i proteinima, ali i dadatna suplementacija koja se određuje nakon vaših analiza krvi.
Koristite proizvode za vaš tip i stanje kože lica. Izbjegavajte preagresivne čistače te ne koristite sve što vidite putem društvenih mreža. Osluškujte vašu kožu i pružite joj pomoć i podršku kada vidite da joj je to potrebno.