U jesenskom i zimskom periodu kada su zrake sunca slabije, idealno je vrijeme za njegu lica alfa (AHA) i beta (BHA) hidroksi kiselinama. Hidroksi kiseline u prirodnom obliku dio su našeg svakodnevnog života: glikolna kiselina nalazi se u šećernoj trstiki, mliječnu možemo naći u kiselom mlijeku i soku rajčice, vinsku u grožđu i vinu, jabučnu u jabukama, limunsku u agrumima, salicilnu u crnom ribizlu, marelicama, kori vrbe i zimzelenim biljkama…
Njihova kozmetička svojstva poznata su stoljećima – Kleopatra je svoje tijelo njegovala mliječnim kupkama, Polinezijke su omekšavale kožu pripravcima od šećerne trstike i voćnih sokova, a francuske dvorkinje za glatku kožu bez mrlja, na lice su stavljale vinske obloge. Također, AHA I BHA kiseline već se godinama upotrebljavaju u dermatologiji za odstranjivanje bradavica, tretiranje različitih vrsta keratoze, psorijaze, za liječenje kože s aknama i još mnogo toga.
Riječ je o bezvremenskim prirodnim eliksirima ljepote čiju učinkovitost danas ne potvrđuju samo mnogobrojna iskustva iz prakse, nego i znanstvena istraživanja.
Hidroksi kiseline djeluju kao iznimno učinkovit piling, jer otklanjaju odumrle stanice kože tako što utječu na slabljenje njihovih veza. Omogućuju kontrolirano odstranjivanje rožnatog sloja te potiču obnovu bazalnog sloja. Posljedica navedenih procesa je zaglađivanje reljefa kože, ujednačavanje tena, jačanje zaštitne funkcije i osiguravanje svježeg, vidljivo pomlađenog izgleda. Ljuštenjem odumrlog sloja kože omogućuje se lakše, brže i dublje prodiranje proizvoda koji se nanose u okviru daljnje njege.
Jeste li znali da obnova stanica kože, koja presudno utječe na njezino funkcioniranje, strukturu i izgled, prirodnim procesom starenja postaje sve sporija? Od 30. do 40. godine traje 28 – 45 dana, od 40. do 50. godine 45 – 60 dana, a od 50. do 60. godine čak 60 – 90 dana! S usporenom obnovom smanjuje se i broj novonastalih stanica. Alfa i beta hidroksi kiseline omogućuju višeslojni piling te na taj način poboljšavaju mnoga biomehanička svojstva kože i aktiviraju mnogobrojne fiziološke prirodne procese u koži koji se s godinama smanjuju.
Razlika između ove dvije vrste kiseline je u načinu djelovanja. Pravilnim izborom ili kombiniranjem pojedinih kiselina postižemo nevjerojatne rezultate. To u praksi znači da vraćaju koži prirodnu svježinu i ružičastu boju, poboljšavaju strukturu kože i jačaju prirodnu barijernu funkcije kože, osjetno zaglađuju površinu kože i ublažavaju reljefne nepravilnosti (npr. ožiljke nastale kao posljedica akni), ujednačavaju ten kože, posvjetljuju ga i smanjuju znakove hiperpigmentacije, ublažavaju probleme masne i nečiste kože, stimuliraju sintezu kolagena i hijaluronske kiseline, te posljedično poboljšavaju opskrbu kože vlagom, smanjuju izražajnost bora, učvršćuju kožu i usporavaju njezino starenje. Iz svega nabrojanog zaključujemo kako su kiseline u službi ljepote jednostavno nezamjenjive.
Djelovanje izabranih hidroksi kiselina na koži ovisi o
- njihovoj koncentraciji (hidroksi kiseline nižih koncentracija djeluju u površinskim, a hidroksi kiseline većih koncentracija u dubljim slojevima kože);
- pH vrijednosti proizvoda;
- vremenu aplikacije (što je dulje vrijeme kontakta kiseline s kožom, ona dublje prodire) , i
- samim svojstvima kože (alfa hidroksi kiseline ne otapaju sebum kože zbog čega slabije prodiru u masnu nego u suhu kožu; u slučaju tanke kože djelovanje hidroksi kiselina intenzivnije je nego u slučaju deblje).
AHA KISELINE
Alfa hidroksi kiseline (AHA) su manje molekulske mase koja im omogućuje brzo prodiranje u dublje slojeve kože. Njihovo djelovanje zato često prate osjećaji bockanja, peckanja i topline na koži (riječ je o potpuno normalnim i očekivanim reakcijama). One su hidrofilne što znači da se tope isključivo u vodi te ne prodiru kroz sebum kože, nego prolaze samo u područja stanica s vodom. Njihovo djelovanje treba prekinuti neutralizacijom.
Svojim djelovanjem otapaju međustanične veze slične ljepilu koje povezuju odumrle stanice kože i tako omogućuju njihovo ljuštenje, potiču fibroblaste na proizvodnju više kolagena, potiču nastajanje hijaluronske kiseline i imaju hidratantno djelovanje.
AHA kiseline odabiremo za njegu i revitalizaciju suhe do normalne kože, te pomlađivanje i smanjivanje pigmentnih i/ili reljefnih nepravilnosti svih tipova kože.
BHA KISELINE
Beta hidroksi kiseline su veće molekulske mase čije djelovanje uzrokuje manje popratnih reakcija na koži, topive su isključivo u ulju i zato ih koristimo kod masnih koža. Idealne su za otapanje sebuma kože i tako prodiru duboko u pore. BHA kiselina je glavni sastojak mnogih proizvoda za njegu kože za tretman akni, psorijaze, žuljeva, keratoze i bradavica.
One ne razgrađuju veze između odumrlih stanica kože kao što je to slučaj sa AHA kiselinama, nego same stanice otvaraju i čiste začepljene lojnice, djeluju antibakterijski i protuupalno, reguliraju izlučivanje sebuma, djeluju adstrigentno te smanjuju nastajanje prištića, mitesera i akni.
Preporučuju se ponajprije za poboljšanje stanja mješovite do masne kože sklone nastajanju nečistoća te su pogodne i za dubinsko čišćenje svih ostalih tipova kože.
Dobro je znati da se kemijski pilinzi mogu upotrijebiti i za ublažavanje pigmentnih nepravilnosti na preostalim dijelovima tijela, a ne samo na licu – npr. na stražnjem dijelu ruku, leđima, ramenima…). Proizvodi na bazi salicilne i voćnih kiselina nisu primjereni za vrlo tanku i kuperoznu kožu, trudnice, dojilje, kronične bolesnike te osobe oboljele herpesom. Također ih se ne smije koristiti i do sedmicu dana nakon depilacije područja koje želite tretirati kiselinom, za vrijeme dermatoloških liječenja i sunčanja, mikrodermoabrazije i drugih pilinga. Kožu oko očiju i područja kože s permanentnom šminkom, tetovažama i madežima tijekom postupka njege treba prikladno zaštititi.
Tekst: Dijana Kokot